بهمن ۲۴, ۱۳۹۶

یک روزنامه انگلیسی نوشت: ابوبکر البغدادی زنده است

البغدادی که دچار شکستگی استخوان شده بود، در یکی از بیمارستان های منطقه تحت اشغال داعش درمان شد.

روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف در گزارشی درباره سرنوشت رهبر داعش نوشت که «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تروریستی همچنان زنده است اما در ماه می گذشته در یک حمله هوایی به شدت زخمی شد و نتوانست برای مدتی داعش را هدایت کند.

این روزنامه از «ابوعلی البصری» مدیر کل سازمان اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور عراق نقل کرد که «البغدادی در منطقه صحرایی الجزیره پنهان بود و این منطقه از جمله معدود مناطقی است که همچنان در اشغال داعش است.»

این روزنامه نوشت که البغدادی که دچار شکستگی استخوان شده بود، در یکی از بیمارستان های منطقه تحت اشغال داعش درمان شد.

این در حالی است که روز گذشته نیز سی ان ان در گزارشی نوشت: برخی مسئولان آمریکایی که به شکل انحصاری با سی ان ان گفت و گو کردند، گفتند که «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تروریستی داعش در ماه می گذشته در یک حمله هوایی زخمی شد و به مدت پنج ماه نتوانست وظایف خود را انجام دهد به همین دلیل مجبور شد در آن پنچ ماه از رهبری گروه تروریستی داعش چشم پوشی کند.

این مسئولان آمریکایی که نخواستند نام شان فاش شود به سی ان ان گفتند که ارزیابی های دقیق آژانس های اطلاعاتی آمریکایی اشاره به این دارد که البغدادی که نفر اول تحت پیگیرد در جهان است، زمانی که یک موشک وی را هدف قرار داد، در منطقه مجاور با شهر«الرقه» سوریه بود.

عملیات ارزیابی آمریکا به گزارش هایی استناد کرده است که سازمان اطلاعات آمریکا از دستگیرشدگان وابسته به داعش و نیز پناهندگانی از شمال سوریه، به دست آورده است. این اطلاعات اشاره به این دارد که زخم البغدادی به گونه ای نبود که جانش را به خطر بیندازد ولی برای منع اش از رهبری عملیات روزانه داعش کافی بود.

داعش در آن زمان در آستانه از دست دادن شهر«موصل» عراق و نیز پایتخت ادعایی اش«الرقه» بود که نیروهای هوادار و  مورد حمایت آمریکا آن ر ا محاصره کرده بودند.

مشخص نیست که زخم البغدادی در اثر بمباران بی هدف بوده است یا در اثر موشکی که بر اساس اطلاعات قبلی وی را هدف قرار داد همچنین طرفی که بمباران را انجام داد نیز مشخص نیست.

در سایه نبود اطلاعات درباره روز دقیق زخمی شدن البغدادی، مسئولان آمریکایی از فهمیدن این مساله که زخمی شدن البغدادی در نتیجه حمله هوایی آمریکا بوده است یا روسیه عاجزند به ویژه آن که هواپیماهای روسیه نیز آن منطقه را بمباران کرده اند. علاوه بر آن روسیه در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد که در بمباران منطقه ای در نزدیکی الرقه که در ۲۸ ماه می گذشته انجام داده بود، البغدادی را کشته است.

واشنگتن در آن زمان در صحت اظهارات مسئولان روسی تردید کرد. از سوی دیگر، داعش هنوز در منطقه تحت اشغالش در نوار بیابانی«الجزیره» در مرزهای سوریه و عراق حضور دارد؛ این منطقه دارای جمعیت اندک است و باور بر این است که البغدادی اکنون در آن جا حضور دارد.

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار