فروردین ۲۷, ۱۳۹۷

جزئیات نشست فراکسیون امید برای تصمیم گیری در خصوص شهرداری تهران؛ اگر از عارف بخواهند وی تمکین می کند/ تابش گزینه جدی شهرداری تهران/ محسن هاشمی و جهانگیری خط خوردند

نشست مجمع ۵۱ نفره امید دیروز در محل کمیسیون اصل نود بهارستان برگزار شد و دستور کار این نشست تعیین شاخصهای انتخاب شهردار جدید تهران بود.

به گزارش جماران، هر چند این مجمع در نشست دیروزش  رسما وارد  تعیین مصادیق شهردار تهران نشد اما  در رایزنی های در گوشی  و غیر رسمی  مجمع امیدی ها محمد رضا عارف، پیروز حناچی ،محمد رضا تابش ،سمیع الله حسینی مکارمو محسن مهرعلیزاده  ۵ گزینه ای بودند  که گوی سبقت  را برای سکانداری شهرداری پایتخت از دیگر گزینه های مطرح  چون محسن هاشمی ، اسحاق جهانگیری ،محمد علی افشانی و حسین مرعشی  ربودند .

به همین دلیل هم  بررسی حضور گزینه های جدی  مجمع  امید در ردای شهردار تهران  با  پس زده شدن احتمال طرح دیگر گزینه  بحث داغ و پر مباحثه  و البته حاشیه ای این جلسه بود.  البته قرار است  ماحصل این رایزنی ها پس از مشورت  با  چهره های نزدیک با ارگان های تاثیر گذار به شورای شهر تهران ارایه شود.

**عارف ازتصمیم جمع تمکین می کند

یکی از مباحث جدی که در حاشیه نشست دیروز مجمع مطرح شد بررسی چند و چون  ورود عارف به این میدان بود رزومه  قابل توجه اجرایی عارف و حضور او در جایگاه های مدیریتی تصمیم گذار کشور  از یک سو و اقبال هسته تصمیم گیری اصلاحات از او  از سوی دیگر دو نکته  قابل تاملی بودند که قریب الاتفاق موافق حضور او در شهرداری با تاکید بر آنها  خواستار حضور عارف در ردای شهر داری تهران شدند.

البته عارف از پذیرش این  پیشنهاد اعلام معذوریت کرد، چرا که  در مقام  سرلیست  تهران وارد بهارستان شده است و رای اول تهران برای او قابل احترام است هرچند عارف تمایل به حضور در بهارستان به  لحاظ سوگند نمایندگی اش را دارد اما  قرار بر این شد که در جلسه ای  شهرداری ایشان به رای گذاشته شود  و اگر اکثریت موافق حضور او در شهرداری تهران بودند  او از رای جمع تمکین کند.

**محسن هاشمی و جهانگیری خط قرمز  شدند

بحث دیگر اما  شهردار شدن محسن هاشمی بود. نام محسن هاشمی که مطرح شد قریب به اتفاق اعضای مجمع  به دلیل امضای میثاق نامه  و قولی  که او  به  مردم تهران برای حضور در شورای شهر تهران داده است اعلام کردند شهردار شدن  او برغم تمام صلاحیت ها و رزومه مدیریتی موفق  به  صلاح  نیست و حضور او در شورای شهر مفید تر و سازنده  تر خواهد بود لذا خروج هاشمی از شورای شهر خط قرمز مجمع امید خواهد بود.

یکی از اعضای حاضر خبر داده است که  در جلسه ای غیر رسمی که  در اواسط فروردین ماه جاری در دفتر رهبر اصلاحات  برگزار شده  غلامحسین کرباسچی و محمد  عطریانفر  به دفاع از حضور محسن هاشمی در شهرداری تهران سخن گفته اند و خواستار حمایت  رئیس دولت اصلاحات از حضور او در مقام شهردار تهران شدهاند اما مخالفت  رهبر اصلاحات صراحتا با این  تصمیم اعلام شده و از  رئیس شورای شهر تهران  خواسته است که به میثاقش با  مردم تهران پایبند باشد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز دیگر گزینه ای بود که گمانه زنی های رسانه ای انجام شده در باره او نامش را در حاشیه جلسه دیروز امیدی ها  در بهارستان مطرح کرد اما  نظر یکسان مجمع امید بر موثر بودن جایگاه جهانگیری در دولت و نقش حلقه وصل جهانگیری میان اصلاحات و اعتدالگرایان  سبب شد طرح جدی نام او به عنوان گزینه شهر داری تهران به همچون محسن هاشمی به خط قرمز اصلاح طلبان بدل شود.

**تابش گزینه بی حاشیه شهرداری تهران 

در  میان  نام هایی که  در حاشیه میز مجمع امید مطرح شده و سبب غافلگیری برخی از حضار شد نام محمد رضا تابش نماینده اردکان در بهارستان بود. هرچند از دیروز و در راهروهای بهارستان برخی اعضای فراکسیون امید  از گزینه  بودن  تابش برای سکانداری پایتخت  سخن می گفتند و آنطور که یکی از نمایندگان  گفته است  در نشست علنی دیروز مزاحی هم در همین راستا میان عارف و تابش  صورت گرفته بود .  اما طرح  نام  تابش به عنوان یکی از گزینه های شهرداری تهران برای برخی از امیدی ها غیر منتظره بوده است.

موافقان حضور تابش در شهرداری تهران نظر مثبت  بزرگان  اصولگرا به  این چهره اصلاح طلب بهارستان را نقطه  قوت کارنامه او می داند . موید این  امر دعوت از تابش به عنوان سه  نماینده مجلس در جمع دیدار نوروزی رهبر معظم انقلاب با مسئولان نظام در هفته گذشته است. همچنین  به گفته برخی از اعضای فراکسیون امید حسن نظر  چهره های اصلاح طلب درباره تابش را برگ برنده او برای تصاحب بی حاشیه سکانداری شهردای پایتخت است.

**نگاه امید به حناچی ،مهر علیزاده و حسینی مکارم

دیگر گزینه که  از سوی چهره های نزدیک  به حزب کارگزاران سازندگی مطرح شد پیروز حناچی،معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران  بود ،نام حناچی از جمله اسامی بود که موافقان و مخالفان حضور او در شهرداری تهران  با تامل  در مورد او سخن می گفتند و  رزومه  قابل توجه او در امور شهری نقطه  قوت و مورد توافق قریب به اتفاق ۵۱ عضو مجمع امید بود.

محسن مهرعلیزاده  که در دولت  دوازدهم  به استانداری اصفهان رسیده است از جمله گزینه  هایی بود که ورودش به شهرداری تهران در نشست دیروز بصورت  جدی مطرح  شد. او که  پیشتر برای حضور در شهرداری تهران اعلام برنامه کرده بود اما در رقابت با محمد علی نجفی استقبالی از او صورت نگرفت  حالا از جمله گزینه ها یمطرح در میان امیدی هاست  که به گفته سروش نماینده  تهران شانس قابل توجهی دارد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت اصلاحات، استاندار خراسان، معاون وزیر صنایع، معاون سازمان انرژی اتمی از جمله تجربه های مدیریتی مهرعلیزاده است

سمیع الله حسینی مکارم سرپرست  فعلی شهرداری تهران که معاون مالی شهردار در دوران مسئولیت نجفی به عهده داشت  نیز ار جمله گزینه هایی است  که ابقایش در مقام شهرداری  در حاشیه جلسه دیروز امیدی ها مورد مذاکره بود.

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار