اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷

چند دلیل چاقی های بی دلیل!

بعضی وقت ها ممکن است افراد بی دلیل وزن اضافه کنند، این اضافه وزن در حالی رخ می دهد که مقدار غذا خوردن تغییر نکرده، سبک ورزش و زندگی هم عوض نشده است. عوامل چاق کننده ای در زندگی وجود دارند که با آشنا شدن با آن ها حتما متعجب خواهید شد.

چاقی بر اثر کم خوابی

دو مسئله مهم در مورد خواب و افزایش وزن وجود دارد. اول اینکه اگر تا دیر وقت بیدار بمانید، احتمال خوردن میان وعده های آخر شب بیشتر خواهد بود و این به معنای دریافت کالری بیشتر است. مسئله دوم اتفاقاتی است که در زمان خواب در بدن شما می افتد که بر اثر کم خوابی از این اتفاقات محروم می شوید. تغییر در سطح هورمون ها گرسنگی و اشتها را افزایش می دهد و همچنین باعث می شود بعد از خوردن غذا خیلی احساس سیری نکنید.
چاقی بر اثر اضطراب
وقتی خواسته های زندگی افزایش پیدا می کند، بدن نیز به حالت دیگری تغییر وضعیت می دهد. در این شرایط کورتیزول که هورمون استرس است، ترشح می شود و باعث افزایش اشتها می شود. و البته زمانی که مضطرب هستیم بیشتر به خوردن غذاهای پرکالری تمایل داریم. این ترکیب باعث افزایش وزن می شود.

چاقی بر اثر داروهای ضد افسردگی
یکی از عوارض ناخوشایند برخی داروهای ضد افسردگی افزایش وزن است. اگر فکر می کنید داروهای ضد افسردگی شما باعث افزایش وزن تان شده در مورد تغییر در برنامه درمانی با پزشک مشورت کنید. اما هرگز سر خود داروی خود را تغییر ندهید یا مصرف آن را متوقف نکنید. بهتر است بدانید برخی افراد نیز بعد از مصرف داروهای ضد افسردگی افزایش وزن را تجربه می کنند چرا که علائم افسردگی بهبود پیدا کرده و احساس بهتری دارند و در نتیجه اشتهای آنها نیز بهبود پیدا می کند. به علاوه افسردگی نیز باعث تغییر در وزن می شود.
چاقی بر اثر مصرف داروهای استروئیدی
داروهای ضد التهاب استروئیدی مانند پردنیزون prednisone باعث افزایش وزن می شوند. احتباس مایعات و افزایش اشتها مهم ترین علل بروز این مشکل هستند. در بدن برخی افراد نیز در زمان مصرف داروهای استروئیدی به طور موقت محل ذخیره چربی ها تغییر می کند – چربی ها بیشتر در بخش هایی مانند صورت، شکم یا پشت گردن ذخیره می شود. اگر بیشتر از یک هفته داروهای استروئیدی مصرف کرده اید، مصرف آن را به طور ناگهانی متوقف نکنید. توقف ناگهانی منجر به بروز مشکلات جدی می شود. ابتدا بهتر است با پزشک مشورت کنید.
داروهایی که باعث چاقی می شوند
داروهای بسیار دیگری باعث افزایش وزن و چاقی می شوند. این داروها عبارتند از داروهای روانپریشی (داروهایی که برای درمان اختلالاتی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی تجویز می شوند )، داروهای درمان میگرن، تشنج، فشار خون بالا و دیابت. با پزشک مشورت کنید تا دارویی مناسب شما برای بهبود علائم و کاهش عوارض جانبی تجویز شود.

آیا قرص ضد بارداری باعث چاقی می شود؟
بر خلاف اعتقاد عموم مردم، ثابت شده که قرص های ضد بارداری ترکیبی (استروژن و پروژستین) باعث افزایش وزن مداوم نمی شوند. تصور می شود که برخی خانم هایی که در حال مصرف قرص های ضدبارداری ترکیبی هستند، دچار اضافه وزن ناشی از احتباس مایعات شوند، اما این مسئله نیز معمولا موقت است. اگر همچنان نگران افزایش وزن هستید، با پزشک مشورت کنید.
چاقی بر اثر کم کاری تیروئید
اگر تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند، احتمالا احساس خستگی، ضعف و سرما می کنید و دچار افزایش وزن خواهید شد. اگر هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن شما نباشد، سوخت و ساز بدن آهسته شده و احتمال افزایش وزن بیشتر خواهد شد. حتی عملکرد تیروئید در سطح پایین نیز ممکن است باعث افزایش وزن شود. درمان کم کاری تیروئید با دارو برخی علائم افزایش وزن را معکوس می کند.
آیا یائسگی باعث افزایش وزن می شود؟
برخی خانم ها در زمان یائسگی دچار افزایش وزن می شوند، اما احتمالا هورمون ها تنها عامل این افزایش وزن نیستند.افزایش سن سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد بنابراین کالری کمتری در بدن سوزانده می شود. به علاوه تغییر در سبک زندگی (مانند کمتر ورزش کردن) نیز باعث افزایش وزن می شوند. اما زمانی که افزایش وزن به یائسگی مربوط باشد، تجمع چربی در اطراف کمر بیشتر از ران ها و باسن خواهد بود.
نشانگان کوشینگ Cushing s Syndrome

افزایش وزن یکی از مهم ترین نشانه های نشانگان کوشینگ است.نشانگان کوشینگ شرایطی است که بر اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض هورمون استرس، کورتیزول، افزایش وزن و دیگر مشکلات و اختلالات بروز می کند. اگر برای آسم، آرتروز و یا لوپوس در حال مصرف استروئید هستید، ممکن است دچار نشانگان کوشینگ شوید. به علاوه این مشکل زمانی بروز می کند که غدد آدرنال بیش از حد هورمون کورتیزول تولید می کند یا ممکن است به یک تومور مربوط شود. افزایش وزن بیشتر در اطراف صورت، گردن، قسمت بالای کمر یا دور کمر مشاهده می شود.
سندروم پلی کیستیک تخمدان (PCOS)
سندروم پلی کیستیک تخمدان یک مشکل هورمونی رایج در بین زنان در سنین باروری است. در اکثر خانم های مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان کیست های کوچکی در تخمدان ها رشد می کند. این شرایط منجر به عدم تعادل هورمونی می شود که بر روی چرخه قاعدگی خانم ها تاثیر گذاشته و منجر به افزایش موی بدن و بروز جوش های پوستی می شود. خانم های مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند (انسولین هورمونی است که قند خون را کنترل می کند) و این مسئله باعث افزایش وزن می شود. این افزایش وزن در اطراف شکم بیشتر مشاهده می شود و این خانم ها بیش از دیگران در معرض خطر بیماری قلبی هستند.
چاقی و ترک سیگار
ترک سیگار مهم ترین اقدامی است که می توانید برای حفظ سلامت خود انجام دهید. زمانی که سیگار را ترک می کنید، وزن شما کمی افزایش پیدا می کند، اما احتمالا کمتر از آنچه فکر می کنید. به طور متوسط افرادی که سیگار را ترک می کنند، کمتر از ۴٫۵ کیلوگرم دچار افزایش می شوند. بعد از چند هفته کمتر احساس گرسنگی می کنید که این امر به کاهش وزن اضافه شده کمک می کند.

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار