اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان: املش بیشترین و تالش کمترین درصد سالمندی گیلان را دارا هستند

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: شهرستان‌های استان، املش با ۱۶٫۶ بیشترین و تالش با ۹٫۳ کمترین درصد سالمندی گیلان را دارا می‌باشند.

دکتر محمد عباسی در دومین کمیته راهبردی سالمندی، اظهار کرد: بر اساس تقسیم‌بندی سازمان بهداشت جهانی افراد ۶۰ سال و بالاتر سالمند تلقی می‌شوند.

وی تصریح کرد: در سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵؛ استان گیلان با ۱۳٫۲ درصد در مقایسه با کل کشور ( ۹٫۲ درصد ) بالاترین درصد سالمندی کشور را به خود اختصاص داده است و در مقایسه شهرستان‌های استان، املش با ۱۶٫۶ بیشترین و تالش با ۹٫۳ کمترین درصد سالمندی را دارا می‌باشند .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: در همین راستا، با استناد به اسناد بالا دستی و بند ۷ سیاست‌های جمعیت، فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تامین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از توانمندی سالمندان در عرصه مناسب ضروری است.

وی ضمن تشریح اهداف، راهبردها و سیاست‌های اجرایی سند ملی سالمندان تصریح کردند: کلیه معاونت‌ها و حوزه‌های مرتبط دانشگاه باید در راستای اجرایی شدن سند ملی سالمندان، برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

عباسی ارتقا سطح فرهنگی جامعه در مورد پدیده سالمندی، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقا سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان، حمایت‌های اجتماعی، توسعه زیر ساخت‌های مورد نیاز در امور سالمندی و امنیت مالی و نظام حمایت از سالمندان را از جمله اهداف سند راهبردی سالمندی عنوان کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تحقق اهداف سند نیاز به همکاری، تعامل بین بخشی و مشارکت کلیه سازمان‌های مرتبط و حضور اجتماعی سالمندان دارد .

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

تازه ترین مطالب
اخبار