مرداد ۱۵, ۱۳۹۷

غیر علنی شدن پنجاه و یکمین‌جلسه علنی شورای شهر رشت و ترک جلسه یکی از اعضای شورا

رشت- پنجاه و یکمین‌جلسه علنی شورای شهر رشت غیر علنی شد و بهراد ذاکری به نشان اعتراض جلسه را ترک گفت.
به گزارش خبر آزاد/ رییس شورای شهر رشت در پنجاه و یکمین‌جلسه فوق العاده و علنی شورای این شهر اظهار کرد: در شورای پنجم همواره همت بر این بود که فضای امنی برای مجموعه مدیریت شهری و شهروندان ایجاد شود.
سید امیر حسین علوی دشواری های موجود و عدم همکاری هارا موجب عقب ماندگی در ارائه خدمات به شهروندان برشمرد و گفت: این امر به ویژه در زمینه تامین آسفالت بیشتر نمود داشته است.
وی افزود: تمام تلاش ها صرف این شده است که با تمام بدهی ها اما پرداختی های پرسنل شهرداری پرداخت شود.
رییس شورای شهر رشت تاکید کرد: تلاش بر این بود تا زیر ساخت ها برای ۴ سال صورت بگیرد که این تلاش ها همچنان ادامه دارد.
علوی همچنین از مشکلات حوزه فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر خبر داد و خاطرنشان کرد: در این راستا مسائل حاشیه نشینان مورد توجه شورای پنجم قرار گرفته است.

وی همچنین ضمن قدردانی از روسای کمیسیون های شورا بابت حل معضلات ترافیکی، طرح تفضیلی، پسماند و امورات فرهنگی گفت: درحال حاضر فضای فرهنگی شهر آرام بوده و اجرای تئاتر خیابانی در هرشب جزو برنامه های موفق فرهنگی است.
رییس شورای پنجم کلانشهر رشت همچنین با بیان اینکه تیم سپیدر رود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند افزود: این تیم با سختی های عجیب و غریبی مواجه بوده و مظلوم‌ واقع شده است‌.
علوی ادامه داد: در شهری که هزار و ۵۰۰میلیارد تومان هزینه می شود، اختصاص ۵ میلیارد تومان برای تیمی که در لیگ دسته یک قرار دارد کار دشواری نخواهد بود.
وی با بیان اینکه باید با انتخاب شهردار جدید به انسجام در اجرا و عمل برسیم بیان داشت: باید بتوانیم با یک تدبیر منسجم در حوزه شهری برای حل مشکلات سپید رود چاره اندیشی کنیم.
این مسئول در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به روز خبرنگار، ضمن تبریک به اصحاب رسانه، در راستای مشکلات این قشر از جامعه گفت: خبرنگاران از برخوردار نبودن بیمه رنج می برند و دولت باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی کند.
این مسئول، اصحاب رسانه را یاران دیرین و بی ادعای شورا خواند و افزود: چشم تیز بین و قلم نافذ آنان موجب حل برخی از مسائل شده است.
دراین جلسه،ناطق دوم با منصرف شدن ناطق نخست، فرا رسیدن ‌نوروز بل و روز خبرنگار را تبریک گفت.

دکتر بهراد ذاکری، پیرامون تردد سگ های ولگرد در سطح خیابان های رشت، ساماندهی آنان را از گروه های مردم نهاد و حوزه خدمات شهری خواستار شد و گفت: این مهم بدون هیچگونه سو استفاده و در نهایت حمایت از حیوانات باید انجام گیرد.
وی همچنین‌ نصب نشدن‌ تابلوهای راهنما داخل ساختمان شهرداری میدان گیل را باعث سردرگمی مراجعان دانست و خواستار هرچه سریعتر نصب شدن تابلو ها شد .
دومین ناطق پنجاه و یکمین‌جلسه شورای شهر در مورد برخی قول های عمل نشده در مورد تیم سپیدرود نیز گفت: تاکنون حرفهای زیادی برای این تیم زده شده است و ترجیح می دهم در این زمینه فعلا سکوت کنم.
ذاکری انتخاب شهرداری کارآمد را مهمترین دغدغه شهروندان خواند و افزود: حساسیت در این مورد از فرهنگ بالای شهروندان رشت نشات می گیرد.‌
وی تصریح کرد: در باور عمومی چنین جا افتاده است که شهردار بنابر ناملایمات موجود در شورای شهر از مسند خود کناره گیری کرده است در حالیکه وی بنابر تمایلات شخصی خود استعفا داده و همچون شهرداران پیشین، از عملکرد خود گزارشی ارائه نکرده است.
این عضو شورای شهر ادامه داد: ۸۰ درصد مردم معتقدند که شهردار براساس لابی، رانت و معاملات پشت پرده انتخاب می شود نه بر اساس شایسته سالاری.
ذاکری گفت: اعتماد عمومی نسبت به اعضای شورا خدشه دار شده است.
وی شفاف سازی برای شهروندان را تنها راه برون رفت معضلات شهرداری رشت دانست و بیان داشت: شهردارنباید توسط عده ای که دور میز صبحانه تصمیم‌ می گیرند انتخاب شود.
این عضو شورای شهر رشت با توجه به تحربه و محبوبیت سرپرست فعلی شهرداری رشت، وی را برای این مسند پیشنهاد و تاکید کرد: شهردار مستعفی بیشتر از سرپرست فعلی کار نمی کرد و از این رو باید فرصتی برای شهردار شدن سرپرست کنونی داد.
ذاکری بر لزوم نمره بندی به کاندیداهای شهرداران تاکید و خاطر نشان کرد: مردم‌نیز باید از نمره دریافتی این کاندیداها مطلع شوند زیرا این مساله موجب اعتماد سازی می شود.

در ادامه این‌ جلسه علنی سرپرست فعلی شهرداری رشت با حضور در صحن شورا ضمن ارائه گزارشی از شرایط فعلی و عملکردهای خود در این مدت اظهار کرد: در حال حاضر شهرداری با ۷۵ درصد عقب ماندگی از بودجه مواجه است که این امر باید آسیب شناسی شده دلائل آن باید مشخص شود.
علی بهارمست برخی از کاهش درآمدها را مربوط به طرح تفضیلی اعلام و با تاکید بر برخی اصلاحات در این حوزه گفت: انتظار می رود که اصلاحات مد نظر در این طرح مورد بررسی قرار گیرد.
وی با اشاره به وصول مطالبات شهرداری افزود: وقتی صدور پروانه آمار ناراحت کننده ای دارد باید روی وصول مطالبات تمرکز کرد و این مهم نیز به مدیران مناطق ۵ گانه ارجاع شده است.
سرپرست شهرداری رشت معضلات مربوط به آسفالت را یکی از مشکلات کنونی شهرداری خواند ویادآور شد: با توجه به منابع درآمدی پائین و رشد فزاینده نرخ قیر در بازار ، شرایط برای خرید این‌ماده بسیار دشوار شده است و از این رو باید بتوانیم از ظرفیت قیر سوبسیدی استفاده کنیم.
بهارمست همچنین در راستای درآمد زایی نیز با تاکید بر اینکه شهرداری باید به سوی پروژه های سرمایه گذاری گام بردارد ادامه داد: این موضوع باید در سرلوحه کار شهرداری قرار بگیرد.
وی گفت: تا زمانیکه بر این‌مسند هستم با جدیت این موصوع را دنبال خواهم کرد.
سرپرست شهرداری رشت از برگزاری جلسه درمورد پارک ۴۵۰ هکتاری لاکان خبر داد و گفت: ایحاد چنین پارکی دست کم برای ۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده که می تواند منبع مناسبی برای درآمد شهرداری باشد.
سرپرست جدید شهرداری رشت افزود: سالهای واگذاری این پروژه به سرمایه گذار کم و غیرقابل توجیه اقتصادی است.
بهارمست همچنین پرداخت مطالبات پرسنل شهرداری را همواره یکی از دغدعه های مهم خواند و خاطرنشان کرد: تاکنون حقوق های معوق پاکبانان، نگهبانان، و پرسنل فضای سبز تا تیر ماه پرداخت شده است. وی با بیان اینکه ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه پرسنلی شهرداری رشت است بیان داشت: واضح است که برای رسیدن به چنین عددی باید تلاش های فراوانی صورت بگیرد.
وی از مسدوی ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی حساب شهرداری در روز دوم سرپرستی خود خبر داد و گفت: در این راستا جلسات متعددی گذاشته و پیرامون تخصیص مبالغ ارزش افزوده به شهرداری بحث و تبادل نظر شده است.
سرپرست شهرداری رشت با بیان اینکه سرانه کلانشهری همچون رشت باید بیشتر از سرانه فعلی باشد بر لزوم جدی گرفتن تخصیص مالیات ارزش افزوده به این نهاد تاکید کرد.

وی گفت: پروژه هایی همچون شهر شادی و بازی جزو پروژه های سرمایه گذاری مطلوب است و باید طبق قرار قبلی از ظرفیت سرمایه گذار بخش خصوصی در زمینه اتوبوس ها نیز استفاده شود.
این‌مسئول همچنین پیرامون درآمد زایی نیز افزود: در این راستا پروژه ها و مناقصاتی چند صورت گرفته است.
بهارمست تصریح کرد: باید درآمد بیشتری کسب کنیم تا بتوانیم درکنار هزینه های اجتناب ناپذیر، مدیریت بهتری داشته باشیم.
در ادامه پنجاه و یکمین جلسه فوق العاده شورای شهر رشت هرکدام از مدیران مناطق نیز به ارائه گزارشی از حوزه فعالیت خود پرداختند.

در نهایت، این جلسه، غیر علنی شده و بهراد ذاکری نیز به دلیل جلوگیری از حضور خبرنگاران و غیر شفاف برگزار شدن این جلسه را به نشان اعتراض ترک کزد
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار