مرداد ۲۰, ۱۳۹۷

اهدا کبد در گیلان به یک بیمار زندگی بخشید

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدا عضو فرد دچار مرگ مغزی در این استان به یک بیمار نیازمند به دریافت کبد زندگی دوباره بخشید.

طلعت کاویانی اظهار داشت: اهدای عضو فرخ پوریحیی پوستین سرایی ۶۷ ساله ساکن شهرستان صومعه سرا که به علت سقوط از ارتفاع دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش انجام شده است.
وی اظهار داشت: کبد این فرد دچار مرگ مغزی در مرکز فراهم آوری رازی رشت برداشته و برای پیوند به بیمار نیازمند به بیمارستان ابوعلی سینا شیراز منتقل شده است.
از ابتدای امسال تاکنون، هشت خانواده از افراد دچار مرگ مغزی در استان گیلان، برای اهدای عضو عزیزشان اقدام کرده اند.
اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام گرفت، باربد چمن زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ساله پیوند زده شد.
کلیه ‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده،ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم ، تاندون ، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول عبارتند ازاست.
قانون پیوند اعضا، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید، برپایه این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده است را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.
آیین ‌نامه اجرایی قانون اهدای عضو نیز در خردادماه ١٣٨١ در ۲ ماده به تصویب رسید، در این آیین نامه تاکید شده است که تشخیص و تایید مرگ‌ مغزی توسط چهار پزشک، متشکل از یک ‌متخصص نورولوژی، یک ‌متخصص جراحی مغز و اعصاب، یک ‌متخصص داخلی و یک ‌متخصص بیهوشی ‌صورت می‌ گیرد.

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار