شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

یادداشت وحید احمدی ارا/ الیاس حضرتی ، مرد همیشه پیروز ناممکن ها

نخستین بار تصویرش را در یک ستاره بزرگ دیده بودم در کنار تصویر دیگری در ستاره ای دیگر!
می گفتند ائتلاف کرده اند . سن زیادی نداشتم اما یادم است چهره ی واقعی او با عکس پوسترش فرق چندانی نداشت. آخر آن روزها فتوشاپ و روتوش اختراع نشده بود تا نرم افزاری برای دورویی و ناراستی باشند. البته باید معترف بود که راستی و صداقت در روزهای نوجوانی من بر پلشتی و دروغ ، هنوز ، رجحان داشت .
شاید از همین رو بود که چهره ی واقعی اش نیز با آنچه در توان و اندیشه اش بود تطابق داشت . یک اورکت امریکایی سبز، کفشی شبیه پوتین سربازی و لهجه ی آذری غلیظ با ته مزه ی گیلگی ، پسوند دکتر و مهندس نداشت و بیش از اینکه بخواهد شبیه دیپلمات ها باشد شبیه رزمنده ها بود. البته این شباهت آن روزها مشتری بیشتری داشت . الیاس حضرتی ، با حمایت و اتحاد قومیت اقلیت خود در رشت حتی گوی سبقت را از هم مسجدی خود که در ستاره های پوسترشان، کنار و یار هم بودند ربود و راهی مجلس شورای اسلامی شد.
گرچه برخی طرفداران هرمز ربانی ، رای دهندگان به حضرتی را به خیانت متهم و ارای او را قومیتی قلمداد کردند ، اما بسیاری توانمندی فردی حضرتی را در سخنوری و ایجاد شور و هیجان در مخاطبان را دلیل سبقت آرای وی بر موتلف رشتی او می دانستند.
الیاس حضرتی کار تشکیلاتی را با فعالیت مسجدی و هیاتی در هم آمیخته بود و از همین رو با توان و قوامی که در چند دوره پیاپی حضورش در مجلس پیدا کرده بود ، جوانگرایی با طعم رفاقت و حمایت از نیروهای خودی را سرلوحه ی انتصابات مدیریتی خود قرار داد و بسیاری از مدیریتهای حساس استان را به یاران وفادار خود سپرد …. مدیرانی که صد البته در کمال مسرت ، بسیاری از ایشان کارنامه ی قابل دفاعی داشتند و پله های تحصیلات و ترقی را توام با مدیریت خود طی کردند و البته در کمال اندوه برخی شان هنوز بدون هیچ رشدی همچنان در همان پست مشغول فعالیت هستند!
یادم است که در روزهایی که همه رییس جمهور بعدی را ، ناطق نوری می دانستند ، جلسه ای در مسجد صیقلان رشت تشکیل داد و از همفکرانش خواست تا تمام توان خود را برای به دست اوردن حداقل آبرو و اعتباری برای جناح چپ آن روزها ، با کاندیداتوری سید محمد خاتمی هزینه کنند ، این نشست در آذر ٧۵ رخ داد و شش ماه بعد رویدادی فراتر از انتظار رخ داد.
حضرتی در تمام طول فعالیت خود ارتباط مستمری با طیف پیشروی اصلاح طلب داشت و از همین رو بود که به عنوان اصلی ترین کاندیدای دفتر تحکیم وحدت ، این جسارت و جرات را به خود داد که در میان چهره های قدر و قلدر اصلاح طلب این بار حوزه ی انتخابیه تهران را برگزیند و در کمال ناباوری این کرسی ارزشمند را از آن خود کند.
خطابه ی معروف او و استفاده از عبارت پرتنش “توفان سیاسی در راه است “، نام او را در میان سیاسیون کشور شاخص کرده بود و اینگونه بود که همواره از الیاس حضرتی نه به عنوان یک موج سوار بلکه به عنوان یک موج ساز در جریانهای سیاسی کشور یاد می شود.
وفاداری به اصالت و حمایت از آنانی که در ابتدای مسیر همراه و همیار او بودند از خصایل الیاس حضرتی است ، شاید از همین روست که هنوز در بسیاری از مناسبتهای آذری زبانهای رشت هنوز حضور فعال دارد و اگر نام او به عنوان سخنران در این مراسم ذکر نشود حداقل شاهد حضور و حمایت وی ، علیرغم دغدغه ها و شلوغی هایش هستیم.
به جرات می توان اذعان کرد که جامعه اذری زبان رشت که به لیدری حاج الیاس به یک نیروی تاثیرگذار در انتخاباتهای مختلف بدل شده بود پس از هجرت او از رشت هیچ گاه شاهد اتحاد و انسجام سابق خود نبود اما تاثیرگذاری او به حدی بود که تا سالها پس از هجرت او از رشت همچنان در برگه های رای مناطق ترک نشین نام الیاس حضرتی به چشم میخورد!

الیاس حضرتی هیچ گاه در هیچ تشکیلات سیاسی نفر نخست نبود، چه در حزب همبستگی ، چه در حزب اعتماد ملی ، چه به طور مجموع در تشکیلات اصلاح طلبان ، اما نقش او در رفتارها و تامین ابزارهای رشد و ترقی اندیشه اصلاح طلبی ، چه در قالب سیاسی و چه در قالب نهادینه کردن شعارهایی که از این اندیشه متبلور شده اند و می شوند، غیر قابل چشم پوشی و انکار نیست.
او از تمامی ابزارهای فعالیت سیاسی همچون تشکل ، حزب، رسانه ، روزنامه، تریبون ، توان تشکیلاتی قومیتی و حتی فشار تشکل های دانشجویی به عنوان عنصری تاثیر گذار در معادلات سیاسی آن روزها بهره برده و علاوه بر این بهره برداری دین خود را نیز ادا کرده است.
او خود موسس چندین حزب و تشکل بوده، روزنامه و صدایی ماندگار برای اندیشه خود و همفکرانش تاسیس کرده و همچنان ماندگارش داشته ، از قومیت آذری و حتی گیلک در مرکز دفاع کرده ، همواره مدافع و پناه جنبشها و افراد تاثیر گذار جنبش دانشجویی بوده و … دقیق تر که می شویم عملکرد وی را با نگاه روشنفکری و اصلاح طلبی می سنجیم ، به نظر می رسد سیاستمداری باهوش و متکی بر ابزار و رفتار اصلاح طلبی که به پایه ها و ریشه های این تفکر ادای دین کرده باشد ، همچون او کمتر یافت می شود.
الیاس حضرتی در بزنگاه ها و پیچ های تند سیاسی رفتاری توام با ذکاوت و زکاوت سیاسی از خود نشان داده است و گاهی با رفتار خود همقطاران و همترازان خود را نیز شگفت زده کرده است. حمایت وی از موسیقی زیرزمینی و حمایت متقابل دست اندرکاران این موسیقی از وی ، برخی نواوریها و خلاقیتهای خط شکنانه در روزنامه ی اعتماد ، موج افرینی توسط سخنرانیها و مصاحبه ها در مقاطع حساس از جمله تکنیکهای منحصر بفرد حاج الیاس است.
وی ، در این روزهای بحرانی تصمیمی گرفته است که به نظر می رسد بدنه ی جوان و روشنفکر و پیشروی اصلاح طلبی کشور نیز با این تصمیم موافقند و آن هم عبور از دولت روحانی است. تصمیمی که برخی سران اصلاح طلب به سبب اندک سهم کوچکی که در بدنه ی دولت دارند نسبت به آن مردد و محافظه کارند.
طرفداران این عبور معتقدند که روحانی و دولتش به عمد یا سهوا، از تمام توان و پتانسیل اصلاح طلبی این کشور در زمان انتخابات به نفع خود استفاده کرده است و به حداقل شعارهای اصلاح طلبانه ی خود وفادار نمانده است.عدم تحقق شعارهای اساسی دولت ، و بهتر بگویم حتی عدم تلاش دولت برای تحقق این شعارها ( چیزی که به سمع و نظر می رسد )باعث ناامیدی طیف غیر منفعت طلب اصلاح طلبان از دولت شده است.
بسیاری معتقدند اصلی ترین پایه ی اندیشه اصلاح طلبی که شفافیت و سخن گفتن از ریشه ی زخمها و دردهای بحرانهای اجتماعی است ، نیز ، حتی از رفتار روحانی به دلایل غیرمنطقی همچون برخی ملاحظات سیاسی، حذف شده است و عجیب اینکه از دست رفتن کل سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان که در نتیجه این رفتارها رخ داده ، هیچ اهمیتی برای رییس دولت و مشاورانش ندارد ، آنقدر که برخی تندروها معتقدند اصلا و اساسا وظیفه و ماموریت روحانی و برخی دور و بریهایش همین نابودی توان اجتماعی اصلاح طلبان است که در چندین انتخابات پیاپی قدرت نمایی کرده بود.
عبور از تشکیلات پیر و بروز نشده اصلاح طلبان که درگیر تعارفات و رخوت سیاسی اجتماعی است که حضرتی با داشتن تریبون بزرگی مانند مجلس ، در کنار صداهای کوچکی که پیش از این در قالبهای محلی و منطقه ای شنیده شده بود( همچون خروش بهراد ذاکری ، عضو اصلاح طلب شورای شهر رشت، علیه آنچه فساد و رانت و سکوت در برخی تشکیلات اصلاح طلبان گیلان عنوان شد) حرکت بزرگ و پرهزینه ای است که الیاس حضرتی آغاز کرده است. او نشان داده مرد کارها و اتفاقات غیرممکن است، او صدای بدنه ی هنوز درگیر و دغدغه مند اصلاح طلب ایران را ، هر چند کمی دیر ،شنید و به نظر می آید در این مسیر پرخطر آماده ی نبرد و پرداخت هزینه است. هزینه ای که ممکن است ثمره اش برای حضرتی و همفکرانش در سراسر کشور، تولد یک جریان جدید و پیشرو بر اساس اندیشه ی اصلاح طلبی باشد.جریانی که این بار بر خلاف همیشه نفر نخستش الیاس حضرتی است.

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

تازه ترین مطالب
اخبار