شهریور ۳۰, ۱۳۹۷

دکتر سروش اکبرزاده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه: خروجی مساجد امروز هیچ نسبتی با معرفت دینی ندارند

سومین شب از مراسم عزاداری هیئت فرهنگی ،مذهبی بانوی آب با سخنرانی دکتر سروش اکبرزاده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، پنج شنبه ۲۹ شهریور در آمفی تئاتر هتل المپیک رشت، برگزار شد.

دکتر اکبرزاده درابتدای سخنانش با عرض تسلیت ایام‌شهادت سیدالشهدا (ع) اظهار کرد: عاشورا یک درام تراژیک و بلکه بزرگترین تراژدی تاریخ تشیع است.

وی در ادامه با بیان چگونگی تراژدی بودن این واقعه گفت: در تراژدی علاوه بر آن که قهرمان یا قهرمانان داستان می میرند یا به شهادت می رسند، ماجرا خروجی دیگری نیز دارد که به بهترین بیان ممکن در کلام فیلسوفانی نظیر ارسطو ِآمده است. ارسطو می گوید: تراژدی صحنه ای است که به مخاطب کاتارسیس القا می کند و کاتارسیس یعنی تزکیه نفس!

این پژوهشگر تصریح کرد: میان عزاداری ها و تزکیه نفس فردی و اجتماعی حتما باید نسبتی برقرار باشد و اگر این عزاداری ها و آداب بر رفتار و اخلاق ما تاثیری نداشته باشد رابطه میان فرم ومحتوا  از دست می رود و این ظواهر از معنا تهی می شوند.

وی با اشاره به اینکه خروجی بسیاری از مساجد ما امروز صرفا مداحی و عزاداری است، افزود: این خروجی هیچ نسبتی با معرفت دینی نیز ندارد.

دکتر اکبرزاده تاکید کرد:باید در این ایام از ارتباط عاشورا و معارف دینی سخن گفت و عاشورا را در چهارچوب هندسه معارف  دینی فهم کرد.

وی با بیان ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد برای برقراری گفتگو و دیالوگ میان سلایق مختلف و پرسشگری توسط نسل جوان و با ابراز تاسف در خصوص عدم ایجاد پرسشگری در مسائل و مباحث دینی گفت: اکثر مساجد ما هیئتی اداره می شوند و معمولا جز مراسم و مواعظ تکراری مطاعی عرضه نمی کنند.

این مدرس دانشگاه گفت: یکی دیگر از آفات، گره زدن دین با مادیات و طلب اجر و مزد برای هدایت خلق است.

وی با اشاره به کلام خدا در قرآن اظهار کرد: هر قصه ای از قصص پیامبران را که بخوانیم پس از دو سه آیه این عبارت تکرار می شود که: “اتبعوا من لا یسئلکم اجرا وو هم مهتدون” به این معنی که در امر دین از کسانی تبعیت کنید که در ازای هدایت،طلب اجر و مزد ننمایند!

دکتر سروش اکبرزاده در بخش دیگری از سخنانش با معرفی تاریخ طبری به عنوان یکی از منابع دست اولی که به عنوان یک واقعه تاریخی برخی از صحنه های عاشورا را به تصویر کشیده است، بیان کرد:حال این سوال ایجاد می شود که آیا حرکت حسین (ع) بسوی کوفه برای تشکیل حکومت بوده و جنبه دنیوی داشته یا صرفا اهداف اخروی داشته است؟

وی با یادآوری بررسی این حادثه از منظر اهداف سیاسی و دنیوی توسط مرحوم صالحی نجف آبادی در کتاب شهید جاوید اظهار کرد: اگر بخواهیم تفسیر درستی  در این خصوص داشته باشیم به نظر می رسد حرکت امام  حسین هم جنبه دنیوی و هم جنبه اخروی داشته است.

این مدرس دانشگاه در پایان عنوان کرد:بدینوسیله امام حسین (ع) علاوه بر رسالت الهی  و شوق دیدار محبوب که برای خود متصور بوده اند، برای زندگی ما انسانها نیز درس آزادگی  و مقابله با ظلم را به همراه داشت.

گفتنی ست؛ دیگر برنامه های این مراسم، معرفی کتاب، شعرخوانی،همخوانی دعای عاشورا وپخش کلیپ بود.

 

منبع: روابط عمومی هیئت بانوی آب

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار