مهر ۲۳, ۱۳۹۷

دکتر سیده فاطمه مقیمی از حاشیه های انتخاب شهردار رشت می گوید: تکذیب می کنم/ می خواستم گره هایی از مشکلات شهر رشت را بازکنم

گیلان تیتر – بهنام ربیع زاده: خبر اعلام حضور فاطمه مقیمی در جلسه شورای شهر رشت برای اعلام برنامه هایش، حواشی زیادی را درمیان اعضای شورای شهر ، جامعه مدنی ، رسانه ها و فعالان سیاسی بوجود آورد. عده ای خواهان حضور وی و برخی مخالف آمدن اش بودند. در چند روز پایانی قبل از انصراف اش حرف ها و شایعات زیادی از سوی افراد و گروهها در رسانه ها مطرح شد که گاهی به برخورد های کلامی در تلگرام و اینستاگرام منجر شد یا آنکه شبهاتی را رقم زد که همچنان ادامه دارد . با او بعد از انصراف از کاندیداتوری شهرداری رشت گفت و گویی  انجام دادم تا به برخی شبهات موجود پاسخ دهد.
 با ورود شما به عرصه انتخابات شهرداری رشت موج بزرگ اجتماعی به وجود آمد. بخش زیادی از جامعه مدنی فعال شد‌ و روح نشاطی به جامعه دمیده شد اما بعد انصراف دادید .چه شد که ورود کردید و چرا انصراف دادید؟ لابد این حق را برای افکار عمومی قائلید که بدانند چرا انصراف دادید. واقعا دلایل تان همانهایی هست که در انصراف نامه آمده است ؟

بنده توانایی هایی را درخود می بینم که براساس آن میتوانم متغیرها را تغییر دهم ، بر چالش ها فائق آیم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنم. این در حد یک ادعا نیست بلکه با توجه به سابقه و رزومه ام بیان اش میکنم و تاکنون توانسته ام اثبات شان نمایم . بنابراین با توجه به توانمندی ها و علاقه وافری که به شهر پرافتخار فرهنگی پدری ام دارم و همچنین دعوت اعضای شورای شهر رشت ، تصمیم گرفتم گره هایی از مشکلات شهر رشت را بازکنم . اما دلایل انصرافم را بطور کامل در نامه ای که به رئیس شورای شهر نوشته ام شرح دادم . همانطور که در نامه آمده است ؛ به جایگاهها ای که درآنها انجام وظیفه میکنم تعهد دارم . از آنجا که (به دلیل فرصت اندک) نتوانستم وظایفی را که برعهده ام گذاشته اند به دیگران محول نمایم و از سویی یکدستی چندانی در اعضای شورا وجود نداشت ، ناگزیرم به تعهدم وفادار مانده و تا تحویل این مسئولیت ها به افراد باتجربه و کاردان در این جایگاه ها بمانم. وگرنه خدمت به مردم شهر رشت؛ افتخار بزرگی ست و چنانچه شرایط مهیا بود از هیچ کوششی دریغ نمی کردم.
یعنی مواردِ زیر پوستی و سیاسی نقشی در انصراف تان نداشت ؟ درست است که در نامه اشاره ای به آن ها نکردید اما در پاسخ به یک کاربر در زیر پست اینستاگرامی تان …

خب! نیاز نیست پرسش را تا انتها ادامه بدهید. دقیقا می دانم چه چیزی می خواهید بگویید . من در پاسخ آن عزیز که نوشته بود ؛ ” جا زدی ؟؟ این همه مردم پشتت بودند و قدرت مردم را دست کم گرفتی ” عرض کردم که ؛ ” من از مردم مطمئنم اما مردم نمایندگان شان را به شورا فرستاده اند و دیگر مستقیما رای نمی دهند بلکه کسانی باید تصمیم بگیرند که تعرفه های شان را نوشته بودند”
ببینید من در دانشگاه گیلان تدریس میکنم . از اوضاع و احوال شهر رشت و مسایل اجتماعی اش اطلاعات کاملی دارم. وانگهی ؛ مگر می شود کسی کاندیدای شهرداری باشد و نداند در شهر چه می گذرد؟ بنابراین با توجه به دانسته هایم به آن دوست عزیز آن عبارت را گفتم. یعنی گفتم حالا نمایندگان مردم اند که رای می دهند.
-دقیقا می گویید که چه کسانی تعرفه های شان را نوشته بودند؟ مشخصا نام می برید؟
نه . من اساسا به این موضوعات ورود نمی کنم .
عده ای می گویند شما گزینه جریانی بودید که می خواست از شما برای رسیدن به کاندیدای خودشان استفاده کند. نه، اصلاح می کنم ؛ معتقد بودند که شما را وارد بازی کرده اند تا کاندیدای خودشان رای بیاورد. مشخصا بگویم که آن عده می گفتند شما را برای پیروزی کاندیدای مورد ِنظرِ طیف ِ مقابل ِ ۳ نفر لیست امید وارد بازی کرده اند. این درست است؟

بنده کاندیدای هیچ جریانی نبودم حالا یک مجموعه ای هم مشخصا و علنا از بنده حمایت کرد و به عنوان گزینه معرفی نمود. اما اینکه جریانی از من خواسته باشد که ورود کنم صحیح نیست . من به دعوت اعضای شورا اعلام آمادگی کردم .
لازم است بگویم که من تحت هیچ شرایط وارد چنین بازی هایی نمی شوم تا کسانی از من بهره برداری کنند. حال که میسر نشد اما برنامه هایم را طوری طراحی کرده بودم که می توانست مخالف ترین ها را به موافق تبدیل کند. خب کسانی که در پارلمان شهری حضور دارند، تمام هدف شان این است که گامهای موثری در راستای بهبود وضعیت شهر و زندگی مردم اش بردارند و هرکس که چنین دیدگاهی داشته باشد با برنامه های کاربردی و مدرن و موثر مخالفت نخواهد کرد . باز تاکید می کنم که گزینه مردم بودم و لاغیر.

درباره زمان نوشتن نامه انصراف تان توضیح دهید. گفته می شود شما نامه را چند روز قبل از انتشار نوشته بودید. اگر چنین است چرا دیر منتشر اش کردید؟ بنظر شما اینکار به بازی گرفتن افکار عمومی و بخشی از جامعه مدنی ای که منتظر اعلام برنامه های تان در شورا بودند نیست ؟

نمی دانم از چه نامه ای حرف می زنید که دیر منتشر شد! نامه انصراف ام تاریخ دارد جناب . به تاریخ اش مراجعه کنید. من پنجشنبه ۱۹ مهر نامه را نوشتم و جمعه تایپ و منتشر شد. بنابراین کاری نکرده ام که افکار عمومی را معطل بگذارم . البته بخاطر واکنش های مثبتی که جامعه مدنی به بنده و ورودم نشان داد خرسندم و امیدوارم بتوانم در موقعیت های دیگری درکنارشان بوده و به آنها خدمت کنم .
 درخصوص ” بازنشستگی و تابعیت کانادایی تان ” چه توضیحی دارید؟ این موارد را بعضی از رسانه ها مطرح کرده اند. لابد به سمع و نظر شما هم رسیده است. اینها صحت دارد؟

خیر . نمی دانم این تابعیت کانادایی را از کجا آورده اند. خیلی عجیب است . من اگر تابعیت کانادایی داشتم که در انتخابات شوراها تایید نمی شدم . درباره بازنشستگی هم همینطور . من میدانم که یکی از فاکتورهای شهردار شدن عدم بازنشستگی فرد است و اگر بازنشسته بودم هرگز به خودم اجازه نمی دادم که نامزد احراز پست شهرداری شوم.
پس بنظر شما چه نیتی ممکن است پشت ایجاد چنین تشکیک هایی باشد؟

خب! حتما هدفی داشتند که متاسفانه راه خوبی برای رسیدن به آن انتخاب نکردند. معمولا عده ای راهی جز این ندارند.
 ۳ نفر از اعضای شورای شهر رشت مدعی اند که شورای اصلاح طلبان شما را دیر تعرفه کرده است. در این زمینه چقدر به آنها حق می دهید؟

ابدا چنین چیزی نیست . تاریخ بیانیه ی اصلاح طلبان موجود است . وانگهی بعضی از همین اعضاء خود عضو شورای اصلاح طلبان هستند. چطور گزینه ای از طرف این شورا مطرح شده و آنها خبر نداشته اند؟ !
 با توجه به اینکه میگویید فرصت چندانی ندارید ناچاریم با سئوالی درباره تماسهایی که از رشت با شما گرفته شده گفتگو را به پایان برسانیم . ایا از ناحیه اعضای شورا یا نزدیکان شان تماس هایی مبنی براینکه نیایید یا ارایه توضیحاتی از وضعیت آرای تان که انگیزه شما را برای آمدن کم کند برقرار شده است ؟ اگر بوده از ناحیه چه کسانی بوده و مشخصا عنوان کنید.

خیر . هیچ تماسی از هیچ جریان یا شخصی در این زمینه با من گرفته نشده است . اینها شایعه است و من هم کسی نیستم که تاثیر بپذیرم یا آنکه تهدیدات را جدی بگیرم .

 سپاسگزارم خانم دکتر.

اجازه بدهید که از فرصت استفاده کنم و از همه مردم و جامعه مدنی و شورای اصلاح طلبان و رسانه های رشت که به بنده لطف داشتند نهایت قدردانی را اعلام کنم . من رابطه ام با آنجا قطع نخواهد شد و تمام تلاشم این است که به مردم رشت خدمت کنم . امیدوارم با توجه به اینکه در دانشگاه گیلان هستم در زمینه هایی از جمله کارآفرینی برای نسل جوان آن شهر اقداماتی در حد توانم انجام دهم . از شما هم سپاسگزارم .

گیلان تیتر

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

تازه ترین مطالب
اخبار