مهر ۲۷, ۱۳۹۳

توانمند و پاسخ گو یا ضعیف و بله قربان گو ؟

خبرآزاد/مهندس محمد کهنسال:
از نظر نگارنده مهمترین کارکرد هر مجموعه شورایی کارکرد کلی و جمعی آن شورا بوده و ممکن است هر کدام از اعضا در جایگاه خود عملکرد مناسبی داشته باشند اما مهم این است که جمع تا چه حد در تصمیمات جمعی خود موفق بوده است. با این اوصاف می توان روند کارکرد کلی شورای شهر کلانشهر رشت را در یک سال گذشته به شرح زیر خلاصه نمود:
– اتمام انتخابات با کمی اما و اگر و تغییر در انتهای لیست پس از شمارش مجدد آرا
– صف بندی دو گروه که از لحاظ تعداد تقریبا برابربودند.(گروه هشت نفره نزدیک به اصلاح طلبان و گروه هفت نفره نزدیک به اصولگرایان)
– انتخاب فرد اول انتخابات به عنوان رئیس شورا
– طرح نام های بزرگ به عنوان کاندیدای شهرداری و تعیین زمان برای انتخاب شهردار
– ناتوانی در اقناع بزرگان برای شهردار شدن
– مطرح شدن افراد ضعیفتر برای شهرداری
– انتخاب آ قای خلیلی به عنوان شهردار در عین ناباوری در اثر حمایت ویژه برخی خواص
– اختلاف نظر های شدید در چند مرحله بین اعضای شورا و شهردار بویژه در عزل و نصب ها
– متهم شدن اعضای شورا از طرف هم به سهم خواهی از شهردار
– به هم ریختن صف بندی شورا و مطرح شدن بحث استیضاح شهردار
– تغییرات ناگهانی در برخی پست ها که از نگاه بیرونی زد و بند شهردار با برخی اعضای شورا برای انصراف از استیضاح تعبیر شد
– پایان یک سال اول شورا و انتخاب رییس جدید باز هم از جناح نزدیک به اصلاحات
– طرح سوال از شهردار
– شکل گیری دو گروه ده و پنج نفره به ترتیب موافق و مخالف استیضاح بر خلاف صف بندی قبلی
– اعلام وصول استیضاح
– مخالفت جمع زیادی از مسئولین عالی رتبه شهر و استان با استیضاح
– انجام استیضاح و برکناری شهردار
نگاهی گذرا به اتفاقات فوق بیانگر این واقعیت است که متاسفانه نتیجه کنش جمعی اعضای شورا این بود که شهرداری بله قربان گو انتخاب شود و جمع به زعم خود آقای خلیلی را فردی مناسب برای این امر تشخیص داد .
نباید فراموش که تفاوت مهمی بین شورای شهر و مجلس وجود دارد در مجلس نمایندگان به مجریان ( وزرای ) انتخاب شده توسط رییس جمهور صرفا رای اعتماد می دهند اما در شهر وظیفه انتخاب مجری ( شهردار ) برعهده شوراست. بنابراین گرچه در طول چهار سال اعضای شورا امکان انجام کارهای زیادی در جهت توسعه شهر را دارند اما بدون شک مهمترین وظیفه اعضا انتخاب شهرداری مناسب برای شهر است پس استیضاح شهر دار منتخب با کمتر از یک سال کارکرد نشان از اشتباه شورا در انتخاب است.
بنابراین متاسفانه کارکرد جمعی شورای شهر رشت در یک سال گذشته قابل دفاع نیست .
در ابتدای شروع به کار شورا در سال گذشته ریاست محترم شورا اعلام نمود کسانی که آماده حضور به عنوان شهردار هستند رزومه و برنامه بدهند و شایعاتی مطرح شد مبنی بر اینکه وقتی افرادی مناسب و توانمند به شورا یا برخی از اعضای تاثیرگذار آن معرفی می شدند این پاسخ شنیده می شد که افراد رزومه بدهند تا ما بررسی کنیم و به گونه ای از موضعی بالا با قضیه برخورد می شد و بدیهی است کسی که مثلا در حد معاون وزیر بوده و در مسئولیت های ملی نسبتا بالا مشغول به فعالیت است نیز انتظار دارد شورا از او دعوت نماید و در نتیجه حلقه اصلی زنجیر ارتباط بین شوراییان و افراد توانمند متصل نشد.
اگر این شایعه درست باشد باید گفت که امروز و با اتفاقات رخ داده کار برای شورا سخت تر شده است چرا که قطعا جهت راضی نمودن چهره های توانمند برای پذیرش پست شهرداری، باید توانی بیشتر از گذشته خرج شود.
از طرف دیگر معلوم نیست اعضای شورا از اتفاقات یک سال گذشته تجربه مناسبی اندوخته اند و مجموع آنها و بویژه هیئت رئیسه جدید به اهمبت امر رایزنی با افراد توانمند برای پذیرش شهرداری پی برده اند یا قرار است همان اشتباه گذشته تکرار شود؟
بدون شک در این مرحله افکار عمومی با حساسیت بیشتری رفتار شورا و هیئت رئیسه را دنبال خواهد نمود و هرگونه انتخاب ضعیفی غیر قابل قبول خواهد بود.
مطرح شدن شایعاتی همزمان با استیضاح و بویژه اعلام شدن نام برخی از اعضای شورا به عنوان کاندیدای شهرداری از جمله نکاتی است که حساسیت را در افکار عمومی افزایش داده است .
سوابق اجرایی  افراد مطرح شده ( ضمن احترام به آنها و بویژه احترام به رای مردمی که به آنها رای داده اند ) از نظر نگارنده و برخی از دوستانی که آشنا به موضوع مدیریت شهری هستند در حد و اندازه شهرداری کلانشهر رشت نبوده و انتخاب آنها یا فردی در حد شهردار قبلی این گمان را که شورا به دنبال شهردار بله قربان گوست نه شهردار پاسخگو تقویت می کند.
بنابراین شورا اگر می خواهد مردم شهر خاطره بد یک سال گذشته را فراموش کنند باید تمامی توان خود را برای راضی نمودن افراد توانمند به کار بندد. برای این کار لازم است ابتدا شاخص هایی را در نظر گرفته و سپس در بین افراد تواتنمند به دنبال شایسته ترین ها بگردد.
رسانه ها و افکار عمومی نیز می توانند در این راستا به شورا یاری رسانند و معیارها و شاخص ها و حتی افراد مورد نظر خود را معرفی نمایند. شاخص هایی کلی همچون دانش بالا ، توان مدیریتی قوی ، پاکدستی و … از جمله مواردی است که در نظر اول می توان برای این جایگاه و هر جایگاه مدیریتی دیگر مطرح کرد اما کلانشهر رشت با وضعیت نابسامان کنونی نیاز به مدیری با شاخصه هایی وِیژه دارد که از نظر نگارنده برخی از آنها عبارتند از:
– تسلط تخصصی به حداقل یکی از جنبه های فعالیت شهرداری و آشنایی کافی با تعدادی دیگر از وظایف با توجه به چند وجهی بودن شهرداری
– سوابق بالای مدیریتی (حداقل مدیر کلی )
– آمادگی برای فعالیت تمام وقت ایثار گرانه
– آشنایی با شهر بواسطه سالها زندگی در آن
– توانایی همکاری با همه تفکرات و نحله های سیاسی و فرهنگی
– سلامت مالی به اثبات رسیده
– توان ایستادن در مقابل زیاده خواهی فردی خواص و حتی اعضای شورا
– آشنایی با بودجه ریزی
– آشنایی با قوانین نظام فنی و اجرایی
– آشنایی با خواص پروژه های بزرگ و توان برنامه ریزی و مدیریت اینگونه پروژه ها
– داشتن تجربه فعالیت در سطح ملی
– توان برقراری ارتباط و بهره گیری از متخصصین بزرگ در زمینه های مورد نیاز
گرچه تعداد نفراتی که واجد چنین ویژگی هایی باشند زیاد نیست اما اگر شورا و مردم ، آبادی شهر رشت را خواستارند باید برای یافتن چنین فردی تلاش نمایند. از آنجا که ممکن است اتفاقات رخ داده و تعاملات درون شورا چون حجابی در مقابل چشمان اعضا از یافتن مصداق مناسب جلوگیری کند این وظیفه سایر دلسوزان شهر است که برای ارتقای سطح زندگی اجتماعی خود و سایرین ، اعضای شورا را در این زمینه یاری رسانند.
اگر کسی را واجد این شایستگی ها دانستید به عنوان یک وظیفه او را به شورا معرفی نمایید. به امید شهری آبادتر و روزگاری بهتر انشاء الله.

 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. سهراب در مهر ۲۷, ۱۳۹۳ - ۳:۴۵ ب.ظ

  سلام . یادداشت خوبی بود اما از این شورا که دانشجوی دکترای حمل و نقل را منشی کمیسیون عمران می کند و غیر متخصص به جایش می گذارد ، نمی شود برای توسعه شهر توقع داشت .

 2. محمدرضا حق پناه در مهر ۲۷, ۱۳۹۳ - ۴:۲۶ ب.ظ

  با عرض سلام
  ضمن تائید نظرات نگارنده ی متن، جناب مهندس کهنسال، جهت تکمیل نظرات مناسبی که در اینیادداشت عرضه شد، به باور اینجانب، گزینه ی شهردار یک کلانشهر باید توان به کارگیری مشاوران متخصص، خلاق و پویا را داشته باشد . متاسفانه جایگاه مشاوران در حال حاضر به سطحی تشریفاتی و ناکارآمد و تا حدی نمایشی تقلیل یافته است.
  نگاه توسعه محور به جای نگاه رشد محور، به خصوص نگاه مبتنی بر توسعه پایدار و همچنین؛ نگاه شهروند محور به جای نگاه شهر محور از شاخص های مهمی است که کلانشهر رشت همچنان از برخورداری از آن محروم است.
  شهردار یک کلانشهر باید بتواند دست کم مفاهیم بنیادی و مدرن مدیریت شهری را به خوبی درک کرده باشد و اهمیت و جایگاه مدیریت راهبردی را به خوبی فهمیده باشد تا بتوان امیدوار بود که شهردار و شهرداری از آفت روزمرگی و کمیت گرایی به جای کیفیت گرایی نجات یابد.
  آفت دیگر در مجموعه یی شورای شهر و شهرداری، غلبه ی سیاسی کاری بر سیاست ورزی است . به هر حال فقط در حدود ۲۵ درصد از فرصت چهارساله ی شورا سپری شده است و هنوز اعضای شورای شهر رشت فرصت دارند که اشتباهات مجموعه عملکرد خود را جبران کنند و در ۷۵ درصد زمان باقیمانده ، کارنامه ی قابل قبولی از خود به جا بگذارند. امیدوارم که فرصت ها سوخته نشوند و بر باد نروند. آمین یا رب العالمین

 3. مینا در مهر ۲۷, ۱۳۹۳ - ۶:۲۹ ب.ظ

  رییس جدید شورا به اصلاح طلبان نزدیک است؟!!!؟
  شما یا نمی دانید اصلاح طلبی چیست ، یا نمیدانید رییس شورا کیست!

 4. کارمند شورا در مهر ۲۷, ۱۳۹۳ - ۹:۵۱ ب.ظ

  آقای کهنسال با تمام احترامی که برای شما قایل هستم لازم است توجه شما را به چند نکته جلب کنم:
  ۱- رئیس جدید شورا بنا به نظر خانم مینا اصلاح طلب نیست و واقعا هیچی از اصلاح طلبی نمیداند و فقط منتظر ماند تا رای حاجی پور را بقاپد و در واقع خیلی با دکتر جمشیدی اصلاح طلب فاصله دارد!! هر چند دکتر جمشیدی در مواقعی به جهت کم تجربگی بیخود به اصولگرایان میدان داد که در حال حاضر هم ایشان از این اشتباهات درس گرفته است و هم حاجی پور اصلاح طلب به شدت از رای ندادن به ایشان و رای دادن به صابر پشیمان است!
  ۲- در سال گذشته رایزنی بسیار فعال و قدرتمندی با گزینه های قوی مثل علیزاده، آقازاده ، ترکاشوند، میرعباسی، نوین و … انجام شد ولی هرگز در شرایطی که این آقایان برای خویش شانس حضور در دولت را میدیدند به شهردار شدن در رشت که شرایط خاصی را میطلبد تن ندادند و در واقع خلیلی گزینه ششم تا هفتم شورا بود که با فشار آقای جعفرزاده و به دلیل رفاقتی که بین جمشیدی و جعفرزاده حاکم بود توانست به عنوان شهردار انتخاب شود!
  امیدوار هستم شورا امسال بهتر عمل کند ولی یقینا هیات رئیسه جدید قدرت لابی تیم قبلی را ندارد و باز هیات رئیسه قبلی هستند که دارند رایزنی میکنند و تاثیر گذار اصلی میباشند!

اخبار