آبان ۳, ۱۳۹۴

گفتگو با هنرمندان گیلانی

مجتبی کوهکن ، فیلمساز رشتی : مسوولین هنرمندان شهرشان را نمی شناسند

مجتبی کوه کن،متولد۱۳۶۱ در  شهر رشت است .
تحصیلات وی در  رشته  گرافیک در هنرستان ولی عصر،لیسانس کارگردانی سینما از دانشگاه فرهنگ و هنر سروش ودوره فیلمسازی از انجمن سینمای جوانان ایران . رشت، دوره جلوه های بصری از ورک شاپ امیرضا معتمدی،آموزش بازیگری از کارگاه هنر سروش،دوره خبر نگاری از خبرگزاری ایسنا را طی کرده است .
مدرس فیلمسازی در انجمن سینمای جوانان گیلان ،مدیرعامل شرکت فیلمسازی ایده پرازان معاصر، عضو شورای انجمن سینمای جوانان گیلان در بخش تصویربردار و فیلمنامه و عضو خانه سینما در بخش کارگردانی فیلم  کوتاه است.
آثار زیر از او تولید و منتشر شده است :
پژوهش  و نگارش بازیهای بومی و محلی گیلان، فیلم مستند ماهی در بم،  فیلم مستند مرداب،  فیلم مستند رها، فیلم کوتاه داستانی  پیرمرد،  فیلم کوتاه داستانی  باستانیها، فیلم تجربی سرزمین همسرم،  فیلم تجربی آقای داغان،  فیلم سینمایی زیبا
ساخت  بیش از ۵۰ کلیپ و آنونس ، فیلم تبلیغاتی ، فیلم مستند و داستانی آموزشی و …را نیز در کارنامه خود دارد.
نویسنده فیلمنامه های  بلند : جاده تاریکی . مرد . زیبا ، خانه، قهرمان  و … است و تصویربردار و تدوینگر بیش از ۱۰۰ فیلم کوتاه ،نیمه بلند ، مستند ، تجربی بوده است .
در فستیوالهای مختلفی حضور داشته  و جوایز متعددی کسب کرده است .
گفتگوی بخش فرهنگ و هنر خبرآزاد با وی را با هم مرور می کنیم :

 

 رابطه شما به عنوان یک فیلم ساز با شهرتان چیست ؟
از کارهایی که تولید کرده ام می توان جستجو کرد که معماری ،فرهنگ و زبان و آدمهای اثرگذار و شهروندان شهرم برایم بسیار اهمیت دارند.

 آیا شهر شما به واسطه مسولین اش سعی در ارتباط با شما داشته است ؟
مشکل بزرگ در همین جاست.هیچ مسئولی هنرمندان شهرش را نمی شناسد و هرکس با هر تخصص بی ربط و از طریق رابطه و اقوام خود را فیلمساز معرفی می کند ویا آثاری خلق کرده اند که هیچ لرتباطی با شهرشان ندارد به میدان می آیند.

 به عنوان فیلم ساز فضای جدید شهر را با توجه به تغییرات مدیریتی و عمرانی پیش آمده چگونه ارزیابی می کنید ؟
نشانه هایی در این تغیرات می بینم اما کافی نیست.به عنوان فیلمساز قصد دارم در این همکاری سهیم شوم اما این به ارتباط فی مابین با فیلمسازاست.

 با توجه به اینکه فیلم سازان صنف مشخص و قانونی در استان ندارند ، رابطه بین ایشان به چه نحوی شکل می گیرد و آیا نهاد های دولتی سعی در ایجاد این ارتباط و استفاده ازآن را دارند یا نه ؟
فیلمساز آثارش و تلاشش در نقاطی از جمله جشنواره ها ، تلویزیون  و سینما قابل مثال و پیگیری است.نهاد ها تا زمانی که واسطه گری و سوداگری را پیش بگیرند حتی آثاری که تولید می شود هم قابل مثال و ارزشمند نیست چون انتخاب افراد ی که با او همکاری کرده اند اشتباه بوده است.

 ایده شما برای توسعه فرهنگی شهر چیست و فکر می کنید از چه راه هایی می توانید به مسولین شهر کمک کنید ؟
یا هر سازمانی باید انجمن  یا اتاق فرهنگی و هنری یا مشاوران فعال و به روز و از جنس هنرمندان را در خود داشته باشد که آن هنرمندان در شناسایی یکدیگر ارتباط مستقیم داشته باشند یا در جهت تولید موضوعی مثلا شهر و شهروندی یا محلات یا ترافیک یا غیره مناقصه یا کمپینی راه بیندازند تا آثاری را مکتوب در قالب طرح یا فیلمنامه دریافت کنند و سپس بودجه به آنها اطلاق شود در صورت تصویب.اگر بودجه ها به طور کلان به شخص خاصی تعلق گیرد فساد و روش غلطی را ابداع می نماید که این خود جهت دهی منفی ایجاد می نماید.

حرف دل و حرف آخر…
شخص شهردار برای توسعه شهر خود هر هفته یا ماهانه باید جمعی از هنرمندان شاخص شهرش یا افراد مستعد را شناسایی کند تا در توسعه فرهنگی هنری در جهت آبادانی شهر هنرمندان احساس وظیفه کننددر غیر این صورت دچار بحران فرهنگی می شویم  چون با دلالی یا مافیا می توان هرکسی را فیلمساز معرفی کرد.

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

اخبار