آذر ۲, ۱۳۹۴

سینا حیدری : تعطیلی اصناف و بیکاری حدود 7000 نفر ! نتیجه ی اجرای این طرح است

در نشست سفره خانه داران با نماینده مجلس عنوان شد : تلاش محموعه ی استان برای مسکوت ماندن طرح جمع آوری قلیانها

اختصاصی خبر آزاد :تعدادی از مدیران رستورانها و سفره خانه های سنتی در نشست همفکری و هم اندیشی برای حل معضل جمع آوری قیلانها شرکت کردند . جبارکوچکی نژاد ، نماینده مردم رشت در شورای اسلامی نیز در این نشست حضور یافت .

خبرنگار خبر آزاد ضمن حضور در این جلسه ی درون صنفی که با حضور تنی چند از اعضای محترم صنف مورد بحث از جمله محمدجعفر ( مهیار )تحویلداری ، رئیس هیئت مدیره جامعه واحدهای پذیرایی بین راهی و سفره خانه های سنتی گیلان و محمدی رییس صنف پزندگان و  با حضور آقای کوچکی نژاد که  به میزبانی  رستوران اقاقیا تشکیل شد ، با گوش سپردن به صحبت ها و تبادلات نظر میان اعضا و اگاهی از مشکلات این صنف گزارش خود را در این خصوص جهت آگاهی بیشتر مخاطبین ارائه می کند.DSCF1517

سینا حیدری : تعطیلی اصناف و بیکاری حدود ۷۰۰۰ نفر ! نتیجه ی اجرای این طرح است

در ابتدای جلسه سینا حیدری ، مدیر رستوران اقاقیا با ارائه آماری از واحدهای صنفی مجاز و غیرمجاز فعال در رشت و انزلی نسبت به اتفاق هولناک و آسیبهای اجتماعی و اقتصادی احتمالی ناشی از جمع اوری قلیان از اماکن عمومی هشدار داد .

حیدری پیش بینی کرد به طور تقریبی با اجرای این طرح بیش از ۷۰۰۰ نفر که اکثرا نان اور و سرپرست خانوار هستند در دو شهر رشت و انزلی بیکار خواهند شد.

DSCF1519

مدیر رستوران اقاقیا با مقایسه وضعیت اقتصادی استان گیلان با استانهای دیگر که این طرح در انها اجرا شده و منابع درآمدی و اشتغال محدود به صنعت توریسم در گیلان از مسوولین خواست تا با ابزنگری این قانون شرایط استانی و محلی را در اجرای آن لحاظ کنند.

محمدی : از بروز اتفاقات ناخوشایند گذشته جلوگیری کنیم

در ادامه ی این  نشست ،  محمدی رییس صنف پزندگان با اشاره به اتفاقات رخ داده در گذشته ای نه چندان دور که با بروز درگیری هایی میان مامورین اجرایی و  اصناف وواحدهای پذیرایی و سفره خانه ها و خورد شدن قلیان ها و در نهایت متضرر شدن بسیاری از کاسبین فعال این صنف انجامید ، ابراز داشت: رعایت نکردن قوانین و شئونات توسط دسته ای از عزیزان که بدون داشتن پروانه به هر نحوی در تلاشند تا درآمدی کسب کنند و رعایت کردن یا نکردن قوانین و مضمون آنها برایشان اهمیت چندانی ندارد ،باعث بروز خساراتی می شود که متضرران این امر به دلیل ثبت مشخصات اعضا در اداره ی اماکن ، تنها اعضایی خواهند بود که پروانه ی کسب دارند.

وی ادامه داد :با این تفاسیر که همگان به وضوح شاهد هستیم و با وجود تبصره ماده ها و قوانین و آیین نامه ی اجرایی خاص اداره ی اماکن که ممکن است همه ی اعضا از ریز و بم آن آگاهی کامل نداشته باشند  باید با یافتن راه و روشی برای همکاری میان اماکن و اعضای صنف مذکور و نیز اتحاد هر چه بیشتر اعضای این صنف تلاش کرده و از بروز مجدد اتفاقات ناخوشایند گذشته جلوگیری کنیم.

تحویلداری : برای مسکوت نگه داشتن این قانون تلاش می کنیم 

محمد جعفر ( مهیار )تحویلداری نیز با تذکر این نکته که اداره ی اماکن و دادگستری ، موظف به اعمال این قانون جدید هستند گفت : قانون جمع آوری قلیان ها در کوتاه مدت  قابل تغییر نیست و باید راهکاری برای مسکوت نگه داشتن آن در استان گیلان به دلایل شرایط خاص اقتصادی آن پیدا کنیم.

DSCF1527

مدیر رستوران مهیار اضافه کرد : بنابر این باید با ایجاد همبستگی میان اعضای این صنف نشان دهیم که در هر شرایطی پشت هم هستیم و دیدگاه های منفی که نسبت به ما و صنف ما بوجود آمده را از میان برداریم.

رئیس هیات مدیره ی جامعه ی واحدهای پذیرایی بین راهی و سفره خانه ها ضمن بیان دلیل اجرای قانون جمع آوری قلیان ها که به سببِ ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان های عمومی و در راستای جلوگیری از آن به تصویب در آمده و در حال اجراست گفت: همانطور که مستحضر هستیم در تمام دنیا یرای جلوگیری از اذیت و آزار احتمالی ناشی از استعمال دخانیات فضای خاص استعمال دخانیات ( Smoking Room) برای افراد سیگاری تعبیه شده که هرگز افراد غیر سیگاری به آن ورود نمی کنند . بنابراین این مشکل قابل حل بوده و می توان از آسیب های احتمالی جلوگیری کرد .

وی خاطر نشان کرد: اعمال قانون صرفا در مورد واحدهای پروانه دار که شناخته شده هم هستند نتیجه ی مطلوبی در پی نخواهد داشت و راه به جایی نمی برد . بهتر است در ابتدا در جهت جمع آوری واحدهای فاقد پروانه که بدون طی کردن مراحل کسب پروانه فعالیت داشته و اغلب مشکل ساز هستند اقداماتی صورت گیرد تا بسیاری از مشکلات موجود ناخودآگاه حذف شود!

وی اضافه کرد : می توان از هر موضوعی تفسیرهایی متفاوت داشت و این تفاسیر اساسا باید با معیاری قانونی باشد . لذا باید با بررسی های دقیق تر و جمع بندی صحیح در راستای تاثیر گذاری بیشتر قانون و اعمال آن گام برداشت.

تحویلداری در پایان به نشست تخصصی دکتر تامینی ، دیگر نماینده رشت با معوان سیاسی امنیتی استاندار گیلان و حمایت همه جانبه استانداری از این طرح اشاره کرد و از این حمایت قدردانی نمود و افزود : دکتر تامینی با اینکه خودشان در کمیسیون بهداشت و محیط زیست در جریان و حامی تصویب این طرح بودند اما در استان پیکیر یافتن راهکاری برای حل مساله هستند .

کوچکی نژاد : باید تدبیر کنیم که اجرای قانون موجب آسیب افراد نشود

کوچکی نژاد پس از گوش سپاری به سخنان اعضای صنف مورد بحث اظهار داشت : هر شغلی اگر به شکل صحیح انجام شود از نظر قانون از اعتباراتی برخوردار خواهد بود که خلاف این موضوع مصداق ندارد  و هر فرد یا مجموعه ای با هر عنوانی وظایفی تعیین و تعریف شده برای انجام وظایف مطابق با شغل خود در اختیار داشته و موظف است به اجرای آنها در چارچوب قانون.

DSCF1536

وی در سخنان خود اشاره کرد: اگر قرار بر اجرا و اعمال قانونی باشد باید تدابیری فراهم کرد تا از بروز هر گونه ضرر و زیان احتمالی جلوگیری کرده و هیچ آسیبی متوجهِ فرد یا مجموعه و صنفی خاص نشود.

وی در خاتمه با قول پیگیری های لازم در خصوص این مسئله در سطح استانی و حتی در سطح ملی و اعلام نتیجه ی تدابیر اتخاذ شده برای  این قضیه ، ابراز امیدواری کرد تا ضمن بررسی ها و پیگیری های ملی و استانی  به نتیجه ای مقبول و مطلوب رسیده و تلاش هایی صورت گیرد تا با ارائه ی طرح ها و روش هایی جدید از آسیب ها جلوگیری به عمل  آید.

در ادامه این نشست مدیران این اصناف در مباحثاتی با طرح نقطه نظرات خود برای بهبود روابط با نهادهای نظارتی و انتظامی و همچنین ارتقای کیفیت شغلی محموعه هاغی فعال پرداختند.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

  1. سینا در آذر ۳, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۱ ق.ظ

    امیدوارم دوستانی که این گزارش رو مطالعه میکنن بصورت دقیق صحبتهای آقای مهندس کوچکی نژاد رو بررسی کنن و بعد با اون مطلبی که سایت وابسه به آقای نماینده دولت بروی سایت خود گذاشته مقایسه کنن . اون سایت وابسته به نماینده خاص رشت فقط بخاطر مخالفت با آقای کوچکی نژاد حاضر هست هر نوع دروغی رو بگه و هر اتهامی که میخواهد به افراد بزنه .واقعا برای آقای مدیر کل (مدیر اون سایت )متاسف هستم.

اخبار