دی ۲, ۱۳۹۴

چرا برای انتخابات مجلس ثبت نام کردم؟ الیاس حضرتی

مردم ایران به هدایت حضرت امام خمینی(ره) شوره‌زار سلطنت را با انقلاب اسلامی شخم زدند تا دیگر عرصه مدیریت و سیاست ایران وابسته به سرانگشت اشاره قدرت‌های جهانی نباشد.

چه آنکه استعمارگران؛ این عطارهای کهنه‌کار تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با سیاست موازنه قدرت، منفعت و مصلحت خود را در ایران دنبال می‌کردند و نظام پهلوی هم اراده و شهامتی برای کاهش ضریب نفوذ آنان نداشت. با پیروزی انقلاب اسلامی و تاکید امام راحل، مدیریت نظام جمهوری اسلامی متعلق به همه ایرانیان اعلام شد.

از همین رو مجلس شورای اسلامی در نظام سیاسی ایران از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار بوده است، چرا که مجلس مرکز ثقل و محل به ظهور رسیدن اراده ملت برای قانونگذاری و نظارت بر اجرای مجریان است. اینکه حضرت امام فرمودند مجلس در راس امور است بی‌تردید اشاره مبرهن به نقش و جایگاه مردم برای اداره سکان مدیریت کشور داشته است تا توده‌ها با انتخاب نمایندگان‌شان بتوانند مطالبات حقوقی‌شان را قانونی کنند.

همین است که مجلس شورای اسلامی محل اصلی تصمیم‌گیری‌ها، قانونگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان کشور است و چراغ هدایت دولت در مقام مجری. از همین رو مجلس به عنوان خانه همه ملت، پایگاه اساسی و مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها و مظهر اراده ملی است. مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون اساسی وظیفه قانونگذاری و نظارت یا دیده‌بانی قانونی را بر عهده دارد.

هرچند در ادوار گذشته شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری در انجام این دو ماموریت اصلی مجلس بوده‌ایم اما باید اعلام کرد که خانه ملت می‌تواند بیش از این مطالبات مردمی و ملی را دنبال کرده و بهتر عمل کند.

چنانچه اگر مجلس شورای اسلامی را به عنوان یکی از قوای سه گانه به مثابه ماشینی فرض کنیم که کارکردی دارد و سرعتی باید برای استعداد و آمادگی این ماشین در نظر بگیریم و سرعت و کار ماشین را با دستگاه موتور خودش مقایسه کنیم نه با ماشین‌های از کار افتاده و اسقاط و موتورهای بدون بنزین و خراب. مجلس شورای اسلامی از آن روزی که تاسیس شده به حرکتش ادامه داده اما به واقع در بسیاری از مواقع نتوانسته همچون ماشینی با موتور سالم با سرعت خوبی حرکت کند. از همین رو به نظر می‌آید که به ترمیم موتور محرکه مجلس شورای اسلامی نیاز است.

این موتور محرکه هم بی‌شک مغزهای زنده، باهوش، افراد پرکار، وطن‌دوست، غیروابسته به کانون‌های قدرت، علاقه‌مند به توسعه و پیشرفت کشور، صادق، امانتدار، شجاع، شایسته، صاحب تحلیل، آشنا با مشکلات و مطالبات مردم، متعبد به ارزش‌ها و متعهد به بهبود زندگی مردم است.

هر چند در سه دوره گذشته انتخابات مجلس به دلایل متعدد و متکثری افراد بسیاری که چنین مولفه‌ها و پارامترهایی را دارند از حضور در انتخابات محروم شدند که همین محرومیت هم حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای جلوگیری کرد اما حالا به نظر می‌رسد که فرمایش مقام معظم رهبری پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ با عنوان حق‌الناس بودن آرا، سرلوحه تمام نهادهای مسوول انتخابات قرار گرفته است و بر همین اساس باید امیدوار بود که ایرانیان شاهد حضور افرادی خواهند بود که تلاش خواهند کرد تا با حضورشان اصلاحات اساسی را در خانه ملت دنبال کنند

تا موتور محرکه مجلس، جانی دوباره بگیرد و همانی شود که منطبق بر خواست و اراده اکثریت ایرانیان است. از همین رو با نیت قرب الی الله و بر اساس حکم قرآنی لایکلف ‌الله نفسا الی وسعا راهی وزارت کشور شده و برای انتخابات مجلس دهم کاندیدا شدم تا که شاید توشه و توان و تجربه‌ام در چهار دوره نمایندگی مجلس و ١٣ سال دیده%۸

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

اخبار