مهر ۲۳, ۱۳۹۵

قربانیان نظام بیمار آموزشی وزارت بهداشت

اختصاصی خبرآزاد/بهراد ذاکری*
خبر کوتاه و تلخ بود. پزشکی که در حال گذران دوره
رزیدنتی خود بود به علت خواب آلودگی و خستگی ناشی از کشیک دچار سانحه تصادف شده و متاسفانه فوت شد.
هر چند با توجه به سابقه آقای وزیر حتما یا به سرعت خود را به محل می رساند تا در عکسهای یادگاری ابراز همدردی کند و یا برای موضوع بیانیه و پیام تسلیت منتشر می کند، اما این سیستم نادرست آموزشی و کاری برای پزشکان ، آیا در برنامه های پرزرق و برق و بیشتر شعار گونه وزیر محترم بهداشت از اولویتی برای اصلاح برخوردار است؟
پزشکانی که بعد از طی هفت سال دوره پرمشقت عمومی راهی طرح در دورافتاده ترین نقاط و با کمترین امکانات می شوند تا دین خود را به جامعه ادا کنند هرچند حالا چند صباحی است که به مرکز مبارزه جامعه با ثروت بادآورده تبدیل شده اند و ظاهرا تنها قشری هستند که به اصول کاری و قسم خود پایبند نیستند! اما اصلا آیا این قشر مشکلی هم برای رسیدگی دارند؟؟
نکته جالبی که قشر روشنفکر نمای عدالت خواه یا تا کنون به آن فکر نکرده و یا اندیشیدن به آن برایشان صرف نداشته است.
یک مثال واضح همین نقص در سیستم آموزشی ست که سوای بیگاری گرفتن از پزشکان ضرر آن به هر دو قشر پزشک و بیمار می رسد.
پانزده روز کشیک بیست و چهار ساعته در ماه و تازه حضور در بیمارستان تا فردا ظهر را تصور کنید . آنهم برای ماه های پیاپی و در شغلی که از پراسترس ترین شغل های دنیا محسوب می شود و هر اشتباه آن می تواند منجر به از دست رفتن جان کسی شود! و تازه آن هم با حقوق مکفی یک میلیون و اندی تومانی برای یک فرد که مسوولیت امرار معاش یک خانواده را هم به دوش می
کشد!

کسی که با این حجم از فشار روبروست می تواند به وظیفه کاری خود به طرز صحیحی عمل کند و در مواجهه با بیماران تصمیمات سریع و صحیح اتخاذ کند؟
چه کسی پاسخگوی از دست رفتن سرمایه های جامعه به همین سادگی و از سمت دیگر آسیبی ست که به بیماران وارد می شود؟
این اتفاق تلخ و ناگوار تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد و آیا نهادهای قانونگذاری دغدغه ای برای پرداختن به این مشکل که در نوع خود یکی از بزرگترین مشکلات سیستم درمانی هم هست دارند؟
کاش آقای وزیر این بار به جای خودنمایی و نشان دادن دغدغه های خود به دوربین های خبری کمی هم رگ گردنشان برای حل مشکل قشر عظیم جماعت رزیدنت به جوش بیاید که خیرش هم به جامعه میرسد هم به این قشر مظلوم!

* پزشک و مدیر مسوول

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

اخبار