آبان ۳, ۱۳۹۵

آقای استاندار،راحت باشند

به نام خدا

آقای استاندار،راحت باشند

در پاییز سال ۹۳ به همراه هیأت موسس یکی از تشکل های غیر دولتی،به دیدن آقای استاندار رفتیم.جلسه خوبی بود که حاکی از دید حمایتگرانه استاندار نسبت به فعالیت سازمان های مردم نهاد بود.در پایان جلسه در میانه صحبت های صمیمی که با بعضی از اعضای جلسه داشتند،موضوعی که مدتها دغدغه ام شده بود با ایشان مطرح کردم.به ایشان گفتم که چرا برای پست هایی که ما به ازای آنها یک جوان همسو با دولت وجود دارد،باز از افراد مسن و حتی بازنشسته استفاده کرده اند.استاندار خواستند که موردی را مطرح کنم.پاسخ دادم .پست مشاور عمرانی در دولت قبل در دست یک جوان بود.پستی که خودتان هم می دانید پستی نیمه تشریفاتی است،اما کسی را که به عنوان عمرانی خودتان برگزیدید در عین بازنشستگی،ابوالمشاغل است،به گونه ای که بعید می دانم برای هریک از پست هایش در هفته بیشتر از ۲ ساعت در هفته،بتواند وقت بگذارد.استاندار پرسید:خب چه گزینه ی جوانی برای این پست وجود داشت.بی درنگ یکی از دوستان جوان رو گفتم : آقای …. ،کسی که سالها مدیر و ناظر پروژه های عمرانی داخل و حتی خارج کشور بوده،دانشجوی PHD و عضو هیأت علمی دانشگاه است.در بین جوانان سیاسی استان فرد شناخته شده ایست و… استاندار با لبخندی گفتند : من که ایشان را نمی شناسم؟؟؟ و ادامه دادند که تا بحث مسائل عمرانی میشود یا آقای … در ذهنم میاد یا آقای …. ،در کل ما خودمان پیریم، با پیران راحت تریم!!

نمی دانم این پاسخ استاندار برای عوض کردن بحث بود یا واقعا اعتقادشان را گفته بودند.اما با نگاهی به سه سال گذشته و مقایسه آن با هشت سال قبل آن سیر مثبتی را در ارتباط با جوانان در نمی یابم.در دولت قبل در همین مجموعه استانداری،مدیر کل دفتر فنی استانداری،فرماندار شفت،بخشدار فومن،مدیرکل روابط عمومی،نمایندگان استانداری در ستاد های مختلف همچون هیأت امنای کتابخانه ها و غیره از جوانان منصوب شدند و قسمت جالب قضیه اینجاست که در دولت فعلی،اکثرشان یا ابقا شدند یا ارتقا گرفتند.اما جوانان حامی دولت تدبیر و امیدکه در فضای امنیتی دولت قبل ریسک فعالیت سیاسی-انتخاباتی را به جان خریدند و تسهیل گر ظهور این دولت شدند و در میانه راه تلاششان به شکل گیری مجلسی حامی دولت نیز منجر شد،امروز در استان ما چهار سوی سرگردانی به سر می برند و یک به یک درحال کوچ به استان های دیگرند.ناراحتی این جوانان از آنجاست که نه زمینه ورودشان به دولت فراهم گردید و نه حتی از جوانانی که هم اکنون در بدنه دولت حضور دارند،حمایت گردید و نه حتی برای موفقیت در بخش خصوصی حمایتی از آنها صورت نگرفت.

فرآیند اشتباهی که در این حین اتفاق افتاد حرکت اشتباه صدور حکم مشاوره فرمالیته و بدون هماهنگی و بی پشتوانه ای بود که تنها به کشوی میز مدیران راه پیدا کرد و جوانان پاسخی جز اینکه هماهنگ نشده یا «بایگانی شود » دریافت نکردند.پاسخی که به من داده شد پاسخ جالبی بود: هر روز ۱۰ تا این نامه ها از استانداری برای ما می آید؟! آنچه انتظار می رفت این بود که استاندار و مجموعه تحت مدیریتشان با این شرایط حداقل شأن جوانان را حفظ کنند.

در تابستان سال ۹۲ که دیگر بی نگرانی از احضار و تهدید دور هم جمع می شدیم،در یک برنامه افطاری به حاضرین گفتم: این ۸ سال زمانی بود،با وجود فضای نا مناسب،خودمان را تقویت کردیم و پایدار ماندیم و خودمان را اثبات کردیم،که امروز توان مان را نشان دهیم… آقای دکتر محمدی هم در آن برنامه حضور داشتند و بعدا در سخنان خود در آن جمع با اشاره به حرفهای من گفتند که جوانان دانشجویی را می شناسند که بازدهی شان سه برابر استادانشان است.

این همه نه از باب تاریک بینی،بلکه از روی نگرانی از تاثیری است که این روند بر آینده همکاری و حمایت بین دولت و جوانان در استان خواهد گذاشت.با این همه امیدوارم ((آقای استاندار، همچنان راحت باشند))

روح الله غفاری
عضو انجمن اسلامی مهندسان گیلان

مطالب مرتبط

نظرات

  1. طاهره در آبان ۴, ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲ ق.ظ

    سلام من خودم به این دولت رای دادم ولی به نوعی پشیمان هستم چون واقعا نه تنها هیچ حمایتی از جوانان صورت میگیره بلکه سعی دارند فقط به نوعی جو جامعه خیلی بی سرو صدا به سمت استفاده از بازنشستگان ببرند در صورتی که اگه کمی به کتابهای دفاع مقدس نگاه کنیم بسیاری از کارهای بسیار بزرگ رو جوانان ۱۷ و ۱۸ ساله انجام دادن.و خیلی هم راضی بودن. حالا الان هم همینه. جوانان خوش فکر تر هستن و بسیار هم قویتر عمل میکنن که بازنشستگان حوصله این کارها رو ندارن!! مثل وزیر محترممون آقای نعمت زاده که سعی داره با انجام کارهای منسوخ ۳۵ ساله گذشته هرجور شده چرخ زواردر رفته صنعت خودرو به حرکت دربیاره!!

  2. امید محمدی در آبان ۷, ۱۳۹۵ - ۲:۴۶ ق.ظ

    آقا روح الله خیلی مخلصیم.

اخبار