آبان ۲۹, ۱۳۹۵

کارگر شهرداری و پیرزن دستفروش هر دو قربانیند/بهراد ذاکری

بهراد ذاکری*
اختصاصی خبررسان آزاد:
ماجرای دست فروش فومنی و ضرب و شتم وی توسط یک کارگر سد معبر شهرداری در سه روز گذشته در صدر اخبار استان گیلان و کشور قرار گرفته است.جایی که زیر فشار افکار عمومی و به لطف شبکه های اجتماعی محکومیت این اقدام و دستورات پیاپی برای برخورد با خاطیان به موضوعی برای پیشی گرفتن مسوولان استانی مرتبط و غیر مرتبط برای جلب رضایت افکار عمومی بدل گشته است.
اما سوال اینجاست که پدیده غیر قانونی دست فروشی که طبق قانون باید توسط شهرداریها از سطح شهر جمع گردد بر دوش چه کسانیست؟
شهرداران و مسوولین اجرایی که فرمان برخورد صادر میکنند و در صورت عدم تحقق دستور کارگران قراردادی سد معبر را مواخذه می کنند،کجای این جریان قرار دارند؟
خلا قانونی موارد اینچنینی کجاست و ایا نمایندگان مجلس و یا دولت توانسته اند برنامه یا لایحه ای به تصویب برسانند که ما شاهد بروز رفتارهای اینچنینی که نه شرعا و نه عرفا جایز نیستند نباشیم؟
یک کارگر معمولی که قطعا نه تخصص مواجهه با شرایط سخت و مقاومت و حتی ناسزا و در مواردی ضرب و شتم از سوی دست فروش را ندارد و از طرفی طبق دستور مافوق حق سر پیچی ندارد،مقصر واقعی این رخداد تاسف بار است؟
ایا افکار عمومی که خود بارها نسبت به حضور دست فروشان در سطح خیابان های شهرشان معترض بوده اند امروز حق دارند به سادگی برای یک نفر حکم صادر کنند ؟
در این نوشته قصد دفاع از اتفاق افتاده را نداشته و نداریم و قطعا خاطی باید طبق مستندات و شرایط محاکمه شود.اما آیا هر دو نفر دست فروش و مامور سد معبر خود قربانیان واقعی این حادثه نیستند!
آیامشکلات اقتصادی و فرهنگی زمینه ساز بروز این رخداد نیستند؟ایا هر یک از ما به عنوان یک شهروند به وظایف شهروندی‌مان عمل میکنیم که امروز به راحتی برای دیگران حکم صادر می کنیم؟
بله اتفاق رخداده به راحتی و با شکستن کاسه بر سر یک کارگر سدمعبر و نهایتا مافوق وی ختم به خیر خواهد شد و ما با اعمال شدیدترین برخورد ها با وجدان آسوده سر بر بالین می گذاریم و فردا نه تنها با دست فروشان سطوح خیابان همدردی نمیکنیم که خواهان جمع شدنشان هم هستیم.
و نهایتا یک کارگر ساده هم که خود قطعا نان آور خانواده ای دیگر است از کار بیکار می شود تا پایه های قدرت اجرایی شهری توسط افکار عمومی بیشتر از این به لرزه نیفتد.
اما این تنها پاک کردن صورت مساله ایست که هر روز و به گونه ای دیگر در سطح شهرهایمان در حال رخ دادن است.و چه بسا این بار کسی که سیلی می خورد مامور شهرداری باشد تا دلمان اینبار به سمتی دیگر غش کند.
قوه مقننه ومجریه ما مقصران اصلی این رخداد هستند.نقص قانون و عدم در نظرگیری شرایط جامعه مقصران این رخدادند.چیزی که این روزها و پشت ژست روشنفکری مان در شبکه های اجتماعی به فراموشی سپرده شده است
*مدیرمسوول

مطالب مرتبط

نظرات

بدون نظر

اخبار